Regionální přehlídka DFS Opavského a Těšínského Slezska

04.05.2011 01:09

Ve středu 13. dubna patřil Kulturní dům v Karviné dětskému folkloru.  Sjely se zde soubory regionů Opavského a Těšínského Slezska, aby se zúčastnily postupové přehlídky dětských folklorních souborů „Jaro přišlo k nám“. Přehlídka byla již tradičně rozdělena do dvou koncertů, v první části se představily soubory z těšínské strany, soubor Jackové z Jablunkova, Slezanek I. a Slezanek II. z Českého Těšína, Mali Błędowianie z Havířova – Bludovic a soubor Olšinka z Orlové. Opavský region reprezentovaly soubory Majiček ze Šilheřovic, Škobranek ze Štěpánkovic a Úsměv I. a Úsměv II. z Opavy.
Jak je již v Karviné zvykem, po celou dobu vystoupení nejen potleskem podpořilo a odměnilo pozorné publikum, které bylo tvořeno žáky karvinských škol. Odborným okem pak jednotlivá vystoupení pozorovala a hodnotila také porota ve složení: paní  Jana Šamánková z  frenštátského Sedmikvítku - předsedkyně poroty, paní Janina Římanová ze souboru Suszanie, pan Petr Buroň ze souboru Odra, paní Kateřina Macečková z FOS Ostrava a souboru Hlubina a pan Miroslav Kyjonka, dlouholetý primáš CM Slezan.
Součástí přehlídky byl rozborový seminář s vedoucími souborů, jehož smyslem bylo formou veřejné diskuse seznámit vedoucí souborů s klady i problémy jednotlivých vystoupení. Lektorský sbor se snažil také kvalifikovaně a citlivě poradit a inspirovat. Hlavním úkolem poroty neboli lektorského sboru však bylo navrhnout soubor k přímému postupu na celostátní přehlídku a doporučit další  soubor do širšího výběru celostátní přehlídky.
A jak to tedy všechno dopadlo? Pro starší Úsměváky nadmíru úspěšně. S novým pásmem "Zabijali, zabijali, ale bravka nězabili" si vytančili přímý postup do Celostátní přehlídky DFS Jihlava 2011. A protože do Jihlavy může z našeho regionu postoupit jen jeden soubor,  přivezli si z Karviné mladší Úsměváci alespoň velikánskou pochvalu. Všem tanečníkům, tanečnicím, ale i muzikantům, bez kterých by to taky nebylo ono, patří velké dík :o)